Menu

Zuzanka.blogitko

Ta ruda metalówa, co ma bloga o gotowaniu

Janina Bąk - Statystycznie rzecz biorąc 2. Czyli jak zmierzyć siłę tornada za pomocą gofra

Jeśli przeczytałyście poprzednią książkę Janiny, to zdecydowanie chcecie przeczytać kolejną. Zestaw rzetelnych, wspartych ogromną bibliografią[1] informacji o różnych zjawiskach - szczepionkach przeciw COVID-19, sondażach wyborczych, badaniach medycznych - którym zdecydowanie pomaga statystyka, przeplatany jest anegdotkami z życia nauczyciela akademickiego. Pojawiają się odpowiedzi na pytania, które możliwe, że sobie zadawałyście - czy namalowane oczy wpływają na zachowanie osoby obserwowanej (tak), czy warto oglądać seriale (tak), czy zwierzęta umieją liczyć (tak), jest dużo kruszonych biszkoptów, labradorów i nienachalności, a w roli wisienki na czubku arcyciekawy gościnny rozdział o użyciu analizy statystycznej do analizowania dzieł literackich.

[1] I jakkolwiek chapeau bas, tak to trochę smuteczek, jak 25% książki na kindlu to podziękowania, bibliografia i przypisy.

Inne tej autorki.

#73

Napisane przez Zuzanka w dniu środa sierpnia 9, 2023

Link permanentny - Kategoria: Czytam - Tagi: 2023, panie, popularnonaukowe - Komentarzy: 4

« German Genius - Szczęściarz Hank »

Komentarze

Bazyl
Też tak mam, że czytając wciągający reportaż cieszę się jak dziecko, bo jeszcze tyle dobra przede mną, a tu rach ciach i nagle THE END. Ciekawe czy w papierzanej wersji też bym miał takie zdziwko? :)
Zuzanka
To cieszy chyba tylko w przypadku "Quo Vadis" ;-) W papierze tym bardziej widać, masz jeszcze grubą zszywkę przed sobą...
A.I.
Mam na liście, czeka na swój moment. Pierwsza książka też była króciutka.
Zuzanka
@A.I., owszem, ale jest postęp. Pierwsza nie dość, że krótka, to miała za dużo comic reliefu (znanego już skądinąd) w stosunku do zawartości merytorycznej.

Skomentuj