Menu

Zuzanka.blogitko

Ta ruda metalówa, co ma bloga o gotowaniu

Zbigniew Nienacki - Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic

Listopadowa Praga natchnęła mnie do powrotu do praskich przygód Pana Samochodzika (książki, nie filmu; film pominę wzgardliwym milczeniem mimo udziału w nim Bronisława Cieślaka). Pan Samochodzik jako wzór dla młodzieży i pozytywistyczny bohater dewaluuje się z roku na rok, tutaj jest jedną z najmniej sympatycznych postaci. Apodyktyczny i wiecznie w tonie rozkazującym, najpierw dyryguje grupką młodzieży skoszarowanej, która łyka jego polecenia jak młode pelikany, potem przejmuje dowodzenie sympatyczną praską rodziną. Ma straszliwie szowinistyczny stosunek do młodej czeskiej historyczki i mimo jej wysiłków (no dobrze, niespecjalnie sprytnych) w byciu odbieraną jako fachowiec, a nie atrakcyjna kobieta, uparcie sugeruje, że jego najbardziej interesuje mini, makijaż i obiad na stole. W trakcie tych słownych zabaw cała praska ekipa szuka śladów przemytników ikon i skradzionej ze Złotej Uliczki magicznej blaszki rabina de Loewe, które to dwie sprawy oczywiście się zazębiają.

Po odjęciu nachalnej nienackiej propagandy to całkiem miły przewodnik po turystycznej Pradze - Hradczanach, Złotej Uliczce, Moście Karola i cmentarzu żydowskim na Josefovie (którego nie warto zostawiać do zwiedzania na sobotę, o czym się część listopadowej wycieczki przekonała).

#11

Napisane przez Zuzanka w dniu sobota kwietnia 25, 2009

Link permanentny - Kategoria: Czytam - Tagi: 2009, mlodziezowe, panowie - Komentarzy: 10

« Jak zaoszczędziłam dzisiaj prawie 600 zł - Miejskie podwórka »

Komentarze

Beata

1998 * Film fabularny * Produkcja: Polska, Czechosłowacja * Rok produkcji: 1988 * Premiera: 1989. 01. 09 * Gatunek: Film przygodowy, Film dla dzieci (młodzieży) * Dane techniczne: Barwny. 2451 m. 89 min. Plenery: Praga, Kraków (Collegium Maius, Wawel, Rynek Główny).

  1. Reżyseria: Kazimierz Tarnas
  2. Reżyser II: Jerzy Owczaczyk, Andrzej Reiter, Robert Vacik
  3. Współpraca reżyserska: Jitka Lendrova
  4. Scenariusz: Martin Bezouska, Dusan Kukal, Kazimierz Tarnas
  1. Zdjęcia: Tomasz Tarasin

* Obsada aktorska: Marek Wysocki (pan Tomasz „Samochodzik”), Libuse Kapralova (Ludmiła), Jana Nagyova (Helena, siostra Ludmiły), Otakar Brousek jr (Frantisek Skvarek), Leon Niemczyk (Bob Smith, członek bractwa Różokrzyżowców), Jadwiga Chojnacka (gosposia doktora), Ludwik Benoit (Popijaniec), Krzysztof Fus (złodziej Gnat), Karel Houska, Andrzej Kozak (Marczak, profesor UJ), Dan Krames, Juliusz Lubicz-Lisowski (Teofil, właściciel sklepu z antykami), Mariusz Saniternik (złodziej Franek Gnat), Jan Skopecek, Sasza Depczyński, Sławomir Krajewski, Jiri Miksicek, Tomasz Podolak, Jiri Strach, Marcin Życiński

Nie ma tu Branisława Cieslaka… a film mimo wad podoba mi się, bo cholera wtedy tak filmy robili :)
Nienackiego darze miłościa stała i namiętną, a najbardziej „niesamowity dwór” który dał mi podstawy wolnomularstwa :)
Praga jest mi mało znana, dawno byłam, mile wspominam, tylko Złota uliczka rozpoznawalna:)

Zuzanka

A to przepraszam, wychodzi, że nie pamiętam (nic nowego, w tym wieku skleroza normalna). Cieślak pojawił się w PS kontra latające maszyny, które to było kupą przeraźliwą. Szczegółów „Praskich tajemnic” nie pamiętam, ale Praga tam ładna była.

Beata

chyba piękna, w książce, jak to u pana samochodzika, ładnie opisana, Pies juz tam był?

Zuzanka

Był. Pies zdecydowanie był najjaśniejszym momentem książki.

Beata

takiego psa to wiem ze miał autor prywatnie, ciekawe czy kobit nie lubił w rzeczywistości, pod koniec zycia chyba mieszkał bez zony, na Mazurach

Zuzanka

Plotka głosi, że był kryptohomoseksualistą ;> To takie małe fopa w zestawieniu z wiecznie pokazywanym uwielbieniem dla chłopców w mundurkach ;>

Beata

fiu, fiu! to ja mam inne ploty:)

Alex

Nienacki kryptohomo? We wszystkich jego książkach widać fascynację kobiecą urodą, więc raczej wątpię.

Mnie bardzo zaskoczył „Wielki las”, to świetna książka o ruchaniu – to wiedziałem – i o służbach specjalnych, czego nie wiedziałem. I raczej nie jest pisana z pozycji kryptogeja.

Zuzanka

A bo znani geje nie mają fascynacji urodą kobiecą? Ot, Almodovar.

Alex

Ale on się nie zachwyca platoniczno/estetycznie tylko erotycznie właśnie.

Skomentuj