Menu

Zuzanka.blogitko

Ta ruda metalówa, co ma bloga o gotowaniu

Projekt Jeżyce - Gajowa

Na Gajowej przypadkiem zostałam Szmaragdowym Zwiastunem Zagłady. Obmacuję obiektywem piękną miejską willę tuż obok niegdysiejszej zajezdni, podchodzi zaaferowany pan i pyta: "To też będą wyburzać?!". Mam nadzieję, że nie.

Gajowa to mała uliczka między Sienkiewicza a Bukowską, przecięta dość mocno w połowie szeroką Zwierzyniecką. Jeden kwartał zajmuje stare zoo, drugi zajmowała do niedawna zajezdnia tramwajowa, a teraz zajmuje gruzowisko, czego mi ogromnie szkoda, bo w dawnych murach zajezdni miały powstać lofty; chociaż niektórzy mówili, żeby lepiej Biedronkę.

Na samym końcu, przy Bukowskiej, absurdalnie niepasujące do niczego stoją kamienne lwy przy hotelu Gaja, podobno miły i wszędzie blisko. Kiedyś mieściły się tu ambasady (a zwłaszcza niemiecka, przed II wojną światową), dziś już tylko znana poznańskim licealistom z obowiązkowych wycieczek Mieszkanie-Pracownia Kazimierzy Iłłakowiczówny. Dziwny, zupełnie nie pasujący do dzielnicy budynek stoi na rogu Zwierzynieckiej to tzw. Pirelli Tower (brzmi dumnie), modernizm w nieco spaczonym historią schyłku. Może kiedyś ktoś go wyczyści, żeby wyglądał tak, jak architektka założyła?

GALERIA ZDJĘĆ (również inne ulice).

Napisane przez Zuzanka w dniu środa marca 12, 2014

Link permanentny - Kategorie: Fotografia+, Moje miasto, Projekt Jeżyce - Komentarzy: 4

« Kjell Ola Dahl - Czwarty napastnik / Wierny przyjaciel - Centrum Nauki Kopernik »

Komentarze

Karolina

Zatrzymaliśmy się na weekend w Hotelu Gaja. Dwie rzeczy, na które mogłabym ponarzekać to kosmetyki (o naprawdę prze-obrzydliwym zapachu) i nie-za-smaczne jedzenie (nie jedliśmy tam śniadań po średnio udanej kolacji). Lokalizacja za to świetna :)

Izabelka

Gajowa jest świetna, uczęszczałam często do dermatologów naprzeciwko kamienicy Iłłakowiczówny. Nie wiem czy nadal tam są, bo dawno nie byłam w tych okolicach pieszo, ale jeśli tak, to pod tym względem ten fyrtel jest również godny polecenia! :)Bardzo godny polecenia.

futrzak

Kocham Jeżyce i mam nadzieję że pozostaną nadal w swoim klimacie

Zuzanka

@Izabelka, chyba dalej jest jakaś placówka NFZ, ale nie pamiętam, czy akurat dermatolog.
@futrzak, ja mam nadzieję, że ciut wyewoluują. Zostawiając jeżyckość, ale nieco obcinając penerskość.

Skomentuj