Menu

Zuzanka.blogitko

Ta ruda metalówa, co ma bloga o gotowaniu

Anna Maria Nowakowska - Dziunia

Absolutnie nie zwracajcie uwagi na sugerujący infantylność tytuł. “Dziunia” zwaliła mnie z nóg, wpuściła w mentalny rollercoster między śmiechem - wszak opowieści o losach dziewczynki u schyłku PRL-u są zabawne, zwłaszcza że dziecko nie umie prawidłowo interpretować rzeczywistości, a grozą - bo jak ma się tego nauczyć, zmylone przez patologicznych dorosłych, równie chętnie epatujących przemocą, co czułych na to, co ludzie powiedzą. Autorka wprowadza celny termin “pozbadnięcie” (wiktymizacja, głupcze!), zespołu zachowań, który prowadzi do tego, że "dziunie (...) są potulne jak farsz do ruskich pierogów i tak samo świadome swoich praw".

Dziunia, dziecko nastoletniego mezaliansu, urodziła się tylko dlatego, że jej babcia i dziadek, jedyne życzliwe osoby w życiu dziewczynki, przekupili matkę, która planowała dziecka nie mieć. Nie za ładna, nie za posłuszna, naiwna i - jak teraz łatwo ocenić - ewidentnie nieneurotypowa, wychowywała się u dziadków pod stołem (tak, wiem, podobieństw jest więcej) do momentu, kiedy zbiegiem okoliczności jej matce nie zachciało się bawić w prawdziwą rodzinę. Wystawiona na życie z ojcem-alkoholikiem, nauczycielami bez powołania[1], pedofilami, dziadkami od strony ojca, którzy widzieli w niej darmową służbę i nie wahali się upozorować kradzieży, żeby udowodnić, że dziewczyna jest zdemoralizowana, kiedy było im to na rękę, Dobrymi Paniami o chwalebnych, lecz krótkotrwałych chęciach, przetrwała do tomu drugiego i trzeciego, ale lekturę przypłaciłam skurczem szyi, bo co chwila kręciłam głową, to ze smutkiem, to ze współczuciem.

Machnęłam też, idąc za ciosem, “Dziunię na uniwersytetach”, gdzie dziewczyna ociera się o twarde zasady PRL-owskiego życia studenckiego, wychodzi za mąż i rozpoczyna życie zawodowe, oraz ”Wymarzony dom Dziuni”, skupiony głównie na paskudnym epizodzie emigracyjnym, kiedy to pozbadnięta przez przesprytną cioteczkę Kazimierę, jest zmuszona do morderczej pracy w urągających człowiekowi warunkach. Obie kolejne książki wchodzą niestety w rejestry bardziej postmodernistyczne i ezoteryczne, dając głos autorce, dyskutującej z Dziunią i jej filozofią życiową. Nie przeszkadzało mi to jednak aż tak, jak wybiórczość Dziuniowej historii - nie wiem, jaką tajemnicę utrzymywała matka w kurniku, co się stało z bratem Dziuni albo jak skończyła się jej emigracyjna przygoda. I jak pierwszą część obowiązkowo polecam każdemu w odpowiednim, zahaczającym o PRL, wieku i z toksycznymi doświadczeniami rodzinnymi, tak pozostałe jako lekturę nadobowiązkową.

[1] W dzisiejszych czasach zostałaby nazwana stalkerem, a jej relacje z Dziunią byłyby uznane za mobbing. Ale nie wtedy. Jesteśmy w czasach, kiedy strzelenie ucznia w gębę było standardową metodą nauczania.

#134-136

Napisane przez Zuzanka w dniu wtorek listopada 3, 2020

Link permanentny - Tagi: 2020, panie, beletrystyka - Kategoria: Czytam - Komentarzy: 5

« Kate Atkinson - Big Sky - O przygraniczu »

Komentarze

To przeczytałam
Ty wiesz co? To chyba jest ta pani, o której dziś akurat czytałam, że się użera z Pocztą Polską o abonament RTV, nie posiadając w ogóle odbiorników, a taże PP ją odgórnie uznała za abonenta, w dodatku w czasie, gdy mieszkała za granicą, i teraz każe płacić za całe lata z odsetkami. Tak mi się coś wydaje, że właśnie Nowakowska. Swoją drogą interesujący przypadek, wcale nie pojedynczy - PP twierdzi, że dokument o wyrejestrowaniu powinnaś trzymać DOŻYWOTNIO!
Zuzanka
Tak, to ona. Dobrze, że ma siłę się z PP kopać. Oraz przewrotnie bawi mnie (ciekawe, jak długo) myśl, że można nie rejestrować żadnego radia ani telewizora w ogóle.
To przeczytałam
Rzuciłam się po południu do bibliotek, żeby coś tam jeszcze wypożyczyć, zanim zamkną. Dziunia niestety nie występuje w pobliżu, a na dalsze filie się już nie piszę - będzie na kiedyś ;)
siwa
Dziunia jest aktualnie w promocji na Virtualo. Część druga i trzecia. Drugą właśnie kupiłam, ale przy trzeciej nie zaśmiałam się ani razu. Cały czas mam nadzieję, że to jest FIKCJA.
Zuzanka
@siwo, cierpiałam 3/4 trzeciego tomu, to było przerażające, aż czułam zimno i inne atrakcje. Oraz domagałam się karmicznego finału dla cioci Kazi.

Skomentuj