Menu

Zuzanka.blogitko

Ta ruda metalówa, co ma bloga o gotowaniu

Josephine Tey - Tam, gdzie piaski śpiewają

Tutaj inspektor Grant nie jest niesłychanie uprzejmy, ale za to ma nerwicę spowodowaną ciężką i wyczerpującą pracą, dla podratowania zdrowia bierze więc urlop i jedzie do kuzyna do Szkocji. Trochę niesprytnie wybiera podróż pociągiem sypialnym, bo nie dość, że cierpi na klaustrofobię i całą noc się męczy w ciasnej kuszetce, to jeszcze wysiadając przypadkiem trafia na nieuprzejmego konduktora, który właśnie znajduje świeżego nieboszczyka kilka przedziałów obok. Grant przypadkiem zabiera gazetę nieboszczyka i znajduje na marginesie wiersz o śpiewających piaskach, co jakoś nie składa mu się z oficjalną wersją śmierci delikwenta z pociągu. Zaczyna prowadzić prywatne śledztwo, po części dlatego, że ryby specjalnie nie biorą, po części, bo żona kuzyna uparcie go swata przy każdej wizycie, a po części, bo jest policjantem i jak widzi źle wyjaśnioną śmierć, to zaczyna podejrzewać morderstwo.

Mało kryminału, dużo obyczajówki - życie w wiejskim dworku na szkockiej prowincji, łowienie ryb i spacery z rozgarniętym 6-letnim synem kuzyna, lokalny folklor, wizyta na dzikich Hebrydach, gdzie zimno i przeraźliwie paskudna kuchnia, a na wiejskiej imprezie panowie ukradkiem podają sobie flaszkę i pudełko z pornografią. Dość irytujące są monologi Granta, bo chłopak niespecjalnie ma z kim pogadać, a ewidentnie mu tego brakuje. A na końcu nie dość, że udaje się rozwiązać zagadkę tajemniczego mężczyzny z pociągu, to jeszcze nerwica się ulatnia i inspektor świeży i wesoły wraca w czułe ramiona Scotland Yardu.

Inne tej autorki.

#56

Napisane przez Zuzanka w dniu wtorek sierpnia 23, 2011

Link permanentny - Kategoria: Czytam - Tagi: 2011, kryminal, panie, klub-srebrnego-klucza - Komentarzy: 3

« Diagnoza zbrodni (Final Analysis) - Glasnevin »

Komentarze

Ankaa

IMHO jako kryminał taka sobie ale jako opis wiejskich szkockich obyczajów z lat50-tych całkiem fajne. A może czytałaś jeszcze "Trudną decyzję Panny Pym" J. Tey? Jeśli nie to służę pożyczką.

Zuzanka

Jakimś cudem zniknęła (albo w ogóle się nie pojawiła) moja odpowiedź. "Trudna decyzja" czeka na półce, więc niebawem.

Agnes

Uwielbiam! Uwielbiam tę właśnie książkę. Nad życie.
http://mcagnes.blogspot.com/2010/11/tam-piaski-spiewaja-josephine-tey-jedna.html

Skomentuj