Menu

Zuzanka.blogitko

Ta ruda metalówa, co ma bloga o gotowaniu

Åsa Larsson - I tylko czarna ścieżka

Rebeka Martinsson, prawniczka ze specjalnością ekonomia przedsiębiorstwa, po dramatycznych wydarzeniach zapewne opisanych w poprzednich tomach (morderstwa, porwania i inne traumy) ląduje w szpitalu psychiatrycznym. Kiedy się naprawia, zostaje zatrudniona w prokuraturze, gdzie jest cennym nabytkiem, bo pracuje po godzinach i w weekendy, nie mając życia prywatnego. Anna Maria Mella, policjantka, matka czwórki dzieci, również lubi swoją pracę, bo w niej odpoczywa (a w domu nawet się jej nie dają wyspać). Sven Erik, starszy i dość zaniedbany policjant, jest samotny (półtora roku temu zginął mu kot). We trójkę zaczynają prowadzić śledztwo w sprawie nietypowo odkrytych zwłok. Delikwent, który znalazł zwłoki, był na tyle błyskotliwy, że wyszedł się wysikać na kilkunastostopniowy mróz w slipkach i zwiało mu "arkę" (zimowy domek na lodzie) podczas wichury. Szukając schronienia, trafia do kolejnej arki, włamuje się, bierze przypadkowe ubrania i pod kocem odkrywa zmarznięte ciało kobiety. Kobieta, Inna, okazuje się być wspólniczką w szwedzkim koncernie wydobywczo-handlowym Mauri Kallisa, lokalnego from zero to hero. Rodzeństwo - zamordowana Inna i jej brat Diddi - przyjaźnią się z Kallisem od lat, aczkolwiek policja widzi, że ta przyjaźń jest raczej na pokaz.

W warstwie społecznej to bardzo ciekawy obraz zimnej, prowincjonalnej Szwecji - z psami w hierarchii domowej, z samotnością i związkami sąsiedzkimi. Główną bohaterką jest pokaleczona psychicznie i fizycznie Martinsson, borykająca się z nawracającą depresją, niską samooceną i brakiem poczucia celu. W adaptacji filmowej zagrała ją Izabella Scorupco. Słaby dość jest wątek z przyrodnią siostrą Mauri Kallisa, adoptowaną przez Lapończyków, która ma zdolności parapsychologiczne i widzi przyszłość. Rozwiązanie intrygi, w którym pojawiają się żądni krwi najemnicy z jednego z oszukanych przez przedsiębiorstwo Kallisa państw afrykańskich, jest dość karkołomne, acz nie bardziej niż metafizyka przemyśleń córki alkoholiczki.

Inne tej autorki:

#68

Napisane przez Zuzanka w dniu czwartek lipca 10, 2014

Link permanentny - Kategoria: Czytam - Tagi: kryminal, panie, 2014 - Komentarzy: 8

« Grand Budapest Hotel - Earl Derr Biggers - Chińska papuga »

Komentarze

php

korekta obywatelska: #68

Zuzanka

@php, dzięki! Ktoś czyta!

wonderwoman

czyta czyta!!

gaba

oczywiście, że czyta, regularnie nawet :)

Zuzanka

@gaba, czyta w sensie recenzje (i pilnuje numeracji :-)).

Tores-

To ja chyba czytałam wcześniejszy tom, jak Rebeka przeżywała te traumy, a policjantka była bodajże w czwartej ciąży. Dobrze napisane i wciągające, ale tam znowu były nieszczęśliwe dzieci i traumy z dzieciństwa, mam już na to uczulenie. Domagam się kryminału z morderstwem z normalnych zwykłych pobudek typu pieniądze albo szantaż, a nie "echa bolesnych zdarzeń z przeszłości"!

Zuzanka

@Tores, to chyba trzeba sięgnąć po starocie typu Charlie Chan.

gaba

@Zuzanka, ależ ja też w takim sensie :)
jestem stałą bywalczynią u ciebie, bardzo lubię czytać twoje recenzje i często są dla mnie podpowiedzią, bo gusta czytelnicze mamy zdaje się podobne :)

Skomentuj