Menu

Zuzanka.blogitko

Ta ruda metalówa, co ma bloga o gotowaniu

Dzień przed dniem wolnym

Tak na przyszłość, bo znowu zapomnę. To nie tak, że wszystko jest zamknięte w niedzielę, bo nie jest. Wszystko prawie jest zamknięte w przeddzień święta, szczególnie jeśli święto przypada zaraz po weekendzie i zdecydowanie nie warto myśleć, że można cokolwiek. I tak 31 października, teoretycznie w zwykłą handlową niedzielę, zabrałam rodzinę na śniadanie w mieście. Potem już tylko plułam sobie w brodę, bo odbijaliśmy się od drzwi do drzwi, a wszystkie były zamknięte, o czym radośnie informowały karteczki, że nieczynne bo. Ale ja nie o tym. Dzięki temu snuciu się po rzadko odwiedzanych rejonach, odkryłam pełną pubów i urokliwych bram uliczkę Nowowiejskiego. W pubach nie bywam, ale poczułam się przez chwilę bardziej obywatelką świata, kiedy pod numerem ósmym, w kamienicy z 1896 roku, odkryłam Honorowy Konsulat Królestwa Niderlandów. Z Wikipedii wynika, że to już trzecia lokalizacja konsulatu - wcześniejsze mieściły się na Gwarnej i na 27. Grudnia.

Rzadko kiedy oryginalne malunki dożywają takiego wieku w dobrym stanie (jasne, na pewno były przemalowane wielokrotnie, ale dobrze świadczy to, że jeszcze je widać). A takich miejsc jest więcej, nie tylko na Nowowiejskiego. Tym bardziej nienawidzę tego, co dzieje się za oknem, bo i ze względu na obleśną pogodę, i ze względu na inne względy, nie mogę z notesikiem, w którym wynotowuję sobie drobne poznańskie secesyjne zabytki, udać się na jedną z wielu mikrowypraw. Na razie pozostaje mi kubek herbaty "Paris", album "Secesja w Poznaniu" i przyjaciel mój, Upsarin.

GALERIA ZDJĘĆ.

Napisane przez Zuzanka w dniu środa listopada 24, 2010

Link permanentny - Kategorie: Fotografia+, Moje miasto - Komentarzy: 9

« Telewizja Polska, czyli Galerianki i Operacja Dunaj - Po piętnaste - zmiany »

Komentarze

zofia

w tej kamienicy (kesli sie nie mylę) mieści się tez siłownia "Magiel". Zaglądam tam czasem i lubię urok starej akmienicy, siłownia tez ma przez to nietypowy klimat - mniejsze pomieszczenia zamiast wielkiej hali, jak to w pozostałych przybytkach tego typu, obok sprzętu fitnes stare drzwi drewniane, gipsowe dekoracje na suficie, podłoga z desek..... taki surowo-secesyjno-zabytkowy wystrój. Dodatkowo lubię, gdy wychodzę z jakichś zajęć po 20 wieczorem, a na ulicy kłębi się już mały tłum imprezowy stojący przed okolicznymi pubami ;)

Zuzanka

Google mówią, że się nie mylisz, "Magiel" tam jest, zaiste (pamiętam nawet szyld).

ds

och, królestwo Niderlandów ma dewizę po francusku, no proszę. Herbata "Paris" to brzmi jak oksymoron ;)

Zuzanka

A jednak. Paris to jedna z lepszych herbat, jakie piłam: It is a fruity black tea with vanilla and caramel flavors, and a hint of lemony Bergamot. http://www.harney.com/Paris-Tea-Loose-in-4-ounce-tin-from-Harney-and-Sons/productinfo/44350/ (są i w saszetkach, i luzem).

autumn

przepiękna brama ;-)

dominika

Kiedy pierwszy raz odwiedziłam tą klatkę schodową, to chyba spędziłam tam godzinę :) Zaszalałam i przespacerowałam się po wszystkich piętrach :) W Poznaniu podobno jest jeszcze wiele takich miejsc. Niestety dostępu do takich cudności zazwyczaj bronią domofony... :)

Antek

Dzis otrzymalem nareszcie paczke z polecana przez Ciebie herbata! Szla b. dlugo, ale bylo warto! Dziekuje za dobra porade - "Paris" jest bardzo smakowita. Darjeeling second flush tez. "Florence" czeka jeszcze na probe!

Zuzanka

O, zazdroszczę :-) Opowiedz o Florence. Kupowałeś przez Internet (mnie nie chcieli przyjąć polskiej karty niestety, musiałam przez znajomych).

Antek

"Florence" to ciemna czarna z intensywnym aromatem czekolady. Zbyt intensywnym - nie zostanie zamowiona. "Seeyok Darjeeling 2nd Flush" - tez bardziej intensywna, zarowno w kolorze, jak i w smaku. "Earl Grey Supreme" jeszcze czeka na sprobowanie. Generalnie powiem - Amerykanie maja bardziej intensywne aromaty. Moze ze wzgledu na zatrucie kubkow smakowych cola i frytami?? Polecam Tobie Handel Herbata Paula Schradera (od 1920 r.) http://www.paul-schrader.de/ - ja jestem fanem Micing-Lane. NIe trzeba czekac 6 tygodni;-)).

Skomentuj