Menu

Zuzanka.blogitko

Ta ruda metalówa, co ma bloga o gotowaniu

O paralelności

Wychowałam się na rogu Bukowej, w innym mieście wprawdzie, na Bukowej chodziłam do przedszkola. Stare, dwupiętrowe bloki z lat 50., z wąskimi, ciemnymi schodami, z lamperią obmalowaną farbą olejną. Otoczone krzakami trawniki i mikre ogródki, społecznie obrabiane zwykle przez "tych z parteru". Zrujnowane ławki, na których spędzało się letnie wieczory, kręcąc się dookoła starszych, którzy pewnie rozmawiali, acz nie pamiętam o czym (kolejki? co na obiad? polityka? proces zabójców Popiełuszki relacjonowany w radio?), pewnie raczej milczeli razem. Zardzewiałe drabinki i skrzecząca, pokrzywiona huśtawka obok wiecznie brudnej piaskownicy. Śni mi się czasem ciemna, klaustrofobiczna klatka schodowa w bloku obok, który - jako pierwszy od ulicy - miał z boku oficyny. We śnie zawsze jestem młoda, młoda, ale już dorosła. I uciekam, chociaż ciężko uciec, jeśli jest jedno wyjście.

Czemu przypomniała mi się ta Bukowa z innego miasta? W taką samą Bukową weszłam dzisiaj na poznańskim Dębcu, kilka kroków od przyszłej szkoły Mai, kilkaset metrów od naszego przyszłego domu. Zaraz za rogiem. Bukową wilgotną od deszczu, pełną starszych ludzi na małym ryneczku; na straganach owoce, warzywa, punkt dorabiania kluczy. I wszystko pachnie lipą, wzmocnioną przez deszcz. Nawet kolory jak z późnego PRL-u - zgaszona zieleń, brąz, szarość. Świat nieotagowany na google maps.

Mam dziś poczucie, że zatoczyłam spore koło. A wszystko pewnie dlatego, ze zmarzłam. 24 czerwca, 12 stopni celsjusza.

Napisane przez Zuzanka w dniu środa czerwca 24, 2015

Link permanentny - Kategorie: Fotografia+, Moje miasto - Tag: debiec - Komentarzy: 5

« China Miéville - Miasto i miasto - Jerzy Edigey - Sprawa dla jednego »

Komentarze

Izabelka

Zajrzyj na Św. Szczepana, tereny wokół pętli (tam jest/był ośrodek adopcyjny) i na drugą stronę za kładką na Łozowej: Wrzosowa, św . Trójcy, i stary cmentarz na Bluszczowej (ze starą kaplicą w głębi).
:))

Basia

Napis cudny:) no gdzie Ty zamieszkasz! ale dzielnica klimatyczna! pozdrawiam!

Zuzanka

@Izabelko, z różnych względów na Św. Szczepana będę codziennie zaglądać. Ale dzięki za namiary, poproszę więcej (Subiektywny Przewodnik Po Dębcu!).

Eri

Moj fyrtel. Miedzy te szczebelki z ostatniego zdjecia wsadzilam kiedys glowe i nie moglam wyjac. W koncu przeszlam drufa strona.

Zuzanka

@eri, przez chwilę miałam wrażenie, że powiesz, że zabrałaś ze sobą ogrodzenie do domu :-D

Skomentuj