Menu

Zuzanka.blogitko

Ta ruda metalówa, co ma bloga o gotowaniu

Maciej Replewicz - Stanisław Bareja. Król krzywego zwierciadła

Kompleksowa i dokładna biografia Barei - od czasów szkolnych do listy niewykorzystanych scenariuszów. Podzielona na poszczególne filmy, wraz z bogatą bibliografią oraz - głównie negatywnymi - recenzjami. To w zasadzie historia filmu polskiego tworzonego w ustroju z jednej strony strasznym, z drugiej śmiesznym, gdzie tylko połączenie komedii z kryminałem mogło oddać to, co się działo. Sporo wątków z życia Barei przeplata się z historiami pokazanymi w "Misiu" czy Alternatywy 4"; tym bardziej mnie cieszy, że w książce pojawiają się szczegółowo opisane ingerencje cenzury we wszystkie filmy i seriale. Zdecydowanie to pełniejsza i bogatsza lektura niż albumowa książka Łuczaka.

PS Mogę ze spokojnym sumieniem pozbyć się dwóch książek z półki, ponieważ po latach okazało się, że pisał je inny S. Bareja (zbieżność personaliów).

#86

Napisane przez Zuzanka w dniu niedziela listopada 18, 2012

Link permanentny - Kategoria: Czytam - Tagi: 2012, biografia, panowie - Komentarzy: 2

« Odwiedź Poznań - O 6 rano już szarzeje »

Komentarze

kaczka

Przeczytalam kiedys chyba wlasnie ksiazke Luczaka i sie wscieklam, bo mialam wrazenie, ze to czyjas kiepska magisterka wydana w wersji albumowej.
Czytalo sie to wlasnie tak, jak dysertacje. Kit i gniot.
Przeczytam 'Mame Muminkow' siegne po Replewicza :-)

Zuzanka

@Kaczku, my thought exactly. Zła byłam po Łuczaku, a tutaj - owszem, nie jest to dzieło sztuki, jak zarzucają w recenzjach - np. tu http://wyborcza.pl/1,75475,7364205,Stanislaw_Bareja__Krol_krzywego_zwierciadla__Replewicz_.html - nie ma wywiadów z "żywymi" znajomymi, tylko wyjęte fragmenty z ich dotychczasowych wypowiedzi, ale i tak to bardzo dobra książka.

Skomentuj