Menu

Zuzanka.blogitko

Ta ruda metalówa, co ma bloga o gotowaniu

Wielkopolska w weekend - Chrzypsko Wielkie

Nazwa miejscowości, w której mieści się okoliczna plantacja tulipanów, budzi mój wewnętrzny chichot, albowiem za każdym razem, kiedy chrzęszczę tę rdzennie polską zbitkę spółgłosek, mam wizję znajomego Holendra, któremu ktoś każe to wymówić. Niesłabe. Ponieważ Holandia jest piękna, ale - jak siódma góra i siódma rzeka jest też cholernie daleko - 60 km od Poznania jest całkiem zgrabny erzac. Dojazd oznaczony jest tak sobie, ale jak wiadomo, że w Pniewach się skręca w prawo (jadąc z Poznania), to się dojedzie. Jak po drodze się mija pałac w Białokoszy[1] i jedzie cudownej urody alejką, to właśnie jest ta droga.

W majowy długi weekend są w gospodarstwie pana Królika imprezy ludyczne, celowo pojechaliśmy więc po. A i tak została trampolina, karuzele i lokomotywa z wagonikami, przez co - o tempora - tulipany dla niektórych zeszły na dalszy plan. A szkoda. Bo jest ich dużo, równo posadzone w karnych rządkach, w większości opisane i niektóre można zabrać ze sobą do domu[2].

Nie trafiłam niestety na kwitnące tulipany nowej odmiany 'Aleksander Kwaśniewski', na polach kwitła tylko 'Jolanta'. Jakby mi ktoś wyhodował odmianę nazwanym moim imieniem, to bym przyjechała, słowo! W każdym razie stanęłam dzisiaj na serio przed dylematem - czy wolę tulipany pełne, papuzie czy postrzępione. Jestem cała dylematem.I tak, jest jeszcze GALERIA ZDJĘĆ.

[1] O czym w następnym odcinku.

[2] Młody człowiek z łopatą wykopuje wskazane z okolicznego pola (normalnie idę i widzę po horyzont tulipany, czy jestem w tulipanowym niebie?), 1 zł od sztuki.

Napisane przez Zuzanka w dniu niedziela maja 5, 2013

Link permanentny - Kategorie: Listy spod róży, Wielkopolska w weekend, Fotografia+ - Tagi: chrzypsko, polska - Komentarzy: 14

« Nowe z Winiary - Wielkopolska w weekend - Białokosz »

Komentarze

wonderwoman

nie ma odpowiedzi na pytanie, które tulipany są ładniejsze. nie istnieje.
a są jeszcze tulipany darwina....

Tores-

Cuda :) Uwielbiam tulipany, takie najzwyklejsze najbardziej. A nazwa miejscowości bardzo zacna :)

php

w ogrodzie botanicznym też kwitną. moja ulubiona z tegorocznego zestawu to "diana ross": https://lh4.googleusercontent.com/-pY8w0xOKmz4/UYavxEBwbKI/AAAAAAAALXo/hzuFZHjCAcY/w1280-h850/botanik_22.jpg :)

futrzak

aaaa kocham Pana Królika i jego tulipany!

Zuzanka

@php, mnie zachwyciła Estella Rijnveld: http://tinyurl.com/estrij
W Chrzypsku była w pączkach, ciekawa jestem, czy po rozwinięciu wybarwia się na czerwono, pączki tego nie sugerują:
https://picasaweb.google.com/lh/photo/riUiwN-relR3xGy-Opbmm9MTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink

php

tak, tak, estella równie piękna! też ją mam na zdjęciu: https://lh4.googleusercontent.com/-pK7bQlh6WeM/UYav57GxY0I/AAAAAAAALY0/eWkZn68qNUM/w1069-h710-no/botanik_33.jpg

a w weekend wybieram się sprawdzić, co między płatkami kryje rembrandt: https://lh5.googleusercontent.com/-nUlsv_1_WgY/UYavt5KkPEI/AAAAAAAALXI/rWV4bpZMXJg/w1069-h710-no/botanik_19.jpg

Zuzanka

@php, a gdzie Ty takie tulipany masz?

php

w ogrodzie botanicznym w Łodzi co roku robią taką akcję, że wysiewają (niestety nie w równych grządkach) tulipany różnych odmian i można sobie je oglądać. I każdego roku jest tak, że kilka odmian się powtarza a kilka nie - rotacyjnie.

Więcej zdjęć: https://plus.google.com/u/0/photos/114259081856824807046/albums/5874575647817854257

php

PS. z Poznania jedzie się teraz jakieś 2 hrs. A w botanicznym niedaleko jest plac zabaw i nawet budka z lodami :)

php

PS. PS.: http://www.botaniczny.lodz.pl/

Zuzanka

@Paula, kusisz! Myślę, że zaplanujemy sobie na przyszły rok Łódź :-)

php

no, w sensie tulipanów to przyszły rok, ale mamy też cudny, choć malutki, skansen. no i kilka zrewitalizowanych fabryk :) i można zaplanować trasę szlakiem bohaterów dzieciństwa - koty filemon i bonifacy, miś uszatek, zaczarowany ołówek ... jak trzeba pomóc to bardzo proszę! :)

Zuzanka

O, bardzo chętnie! Ja się na Łódź już od dawna zasadzam, ale jakoś nie mogę się zmobilizować.

diamentbrylant

Piękna miejscowość, wręcz bajkowa.
Super noclegi na ul. Szkolna 35 tel. (61) 29 51 165

Skomentuj