20 maja 2007

Brendan O'Carroll - Mamuśka. Urwisy. Babunia

Umieszczony w * Czytam o 11:25:00

Trylogia irlandzka o dzielnej Agnes Browne, która dopiero w wieku 47 lat dowiedziała się, co to takiego jest "organizm", bo wcześniej s.e.k.s ograniczał się do tego, żeby cicho leżeć. Oczywiście ku pokrzepieniu serc, bo historia opowiada o straganiarce z Dublina, która z biedy i ubóstwa wyrywa się dzięki dobrze wychowanym (w większości) dzieciom. I przyjaznym zbiegom okoliczności.

Kolejny raz powala mnie blurb na okładce. Albo osoba recenzująca ma szczególne poczucie humoru, albo sponurzałam w kwiecie wieku. "Powieść pełna zniewalającego śmiechu" (tak, zupełnie jak "Rower przemocy"). Czytam i szczęka mi opada coraz niżej. A to tatuś spuszcza mamusi wpierdol w przerwach między robieniem jej siódemki dzieci. A to koleżanka ma raka. A to pani bohaterka rzyga pod barem i wypada jej mostek (zapewne zęby jej wybił śp. mężulek) i wtedy podrywa ją uroczy Francuz, który nie zauważył, że pijana Agnes trzyma zęby w chusteczce. A to ledwo dają sobie radę, bo jak można utrzymać siedmioro dzieci z tego, co matka zarabia, sprzedając owoce na straganie? A to jeden z synów, skinhead, spuszcza z kolegami lanie swojemu bratu-pedałowi (wprawdzie przez pomyłkę, ale jednak). A to jeden z synów trafia do więzienia, bo po pijaku zabił człowieka. A to córkę mąż tłucze. Czyta się dobrze i szybko, ale osoba, która pisała o salwach śmiechu i sielskości tego radosnego swiata Irlandii lat 70. i 80., ma chyba coś zwichrowane. Najbardziej przeraża mnie, że akcja książki nie dzieje się w XX-leciu międzywojennym, tylko prawie że współcześnie (podobny problem miałam z "Kobietą, która wpadła na drzwi" Doyle'a).

Komentarze »

  1. martka24 powiedział(a),

    03 czerwca 2007 o 14:12:41

    To sie nazywa czarny humor :)

  2. Zuzanka powiedział(a),

    03 czerwca 2007 o 14:19:09

    Czarny humor to jest „Nikotyna” czy „Intermission”. Tutaj jest czarno, ale ewidentnie mi brakuje tego, co ja określam jako humor.

  3. hella powiedział(a),

    05 czerwca 2007 o 15:41:31

    gdzie mozna kupic te ksiazki??

  4. Zuzanka powiedział(a),

    05 czerwca 2007 o 15:51:49

    Na Allegro albo na www.zysk.com.pl (a i pewnie w księgarniach).

  5. hella powiedział(a),

    05 czerwca 2007 o 16:47:42

    Szukalam w ksiegarniach… nie znalazlam.
    Przeczytalam juz te ksiazki jakis czas temu… chce do nich wracac, czasami bawily mnie do lez :)

    Dziekuje i pozdrawiam

Dodaj komentarz